EKOCentrum24.pl na facebook.com

Elephant Door czy Korner? Który innowacyjny system alarmowy lepiej kupić?

Elephant Door czy Korner

Dobry system alarmowy to taki, który skutecznie zabezpieczy najbardziej newralgiczne miejsca w Twoim domu, przez które może dostać się potencjalny włamywacz. Zazwyczaj takimi elementami są drzwi i okna, a według policyjnych statystyk, duża ilość włamywaczy wchodzi do domów i mieszkań głównymi drzwiami! Stąd można wyciągnąć wniosek, że zaczynając zabezpieczać mieszkanie lub montując system alarmowy etapami, to właśnie na drzwi należy zwrócić szczególną uwagę, to one powinny być skutecznie zabezpieczone.

Zakładając, że szukamy łatwego w użyciu, ale inteligentnego rozwiązania do ochrony domu, warto przyjrzeć się szczególnie dwóm unikalnym, ale za razem dostępnym dla każdego produktom Elephant Door i Korner.

Zarówno Elephant Door, jak i Korner są systemami montowanymi na drzwiach wejściowych z wbudowaną inteligentną technologią na bieżąco analizującą informacje z czujników, obydwa mogą być zarządzane za pośrednictwem smartfona, a co najważniejsze, obydwa dostępne są na rynku w przystępnej cenie. To cechy wspólne, a w takim razie czym się różnią? Który z tych innowacyjnych systemów alarmowych jest lepszy?

Korner to jednoczęściowy domowy system zabezpieczeń wykonany z plastiku w kształcie trójkąta z profilowanymi krawędziami, natomiast Elephant Door ma okrągły kształt z nowoczesnym, czarnym wykończeniem. Obydwa urządzenia montowane powinny być w górnej części drzwi, po przeciwnej stronie niż zawiasy. Korner, ze względu na niewielką cenę czujnika, bardzo często montowany jest również na oknach.

Sposób działania

Pomimo tego, że obydwa systemy różnią się wyglądem, mają ten sam cel – obydwa mają chronić drzwi wejściowe do mieszkania lub domu.
Korner monitoruje ruch i wibracje pochodzące ze skrzydła drzwiowego, co znaczy, że jeżeli jest uzbrojony, może powiadomić użytkownika, że drzwi zostały otwarte, ale także, że ktoś próbował / próbuje otworzyć drzwi. Dzięki wbudowanym inteligentnym algorytmom, Korner potrafi odróżnić niegroźne wibracje od wibracji wywołanych próbą wtargnięcia, co skutkuje zdecydowanie mniejszą liczbą fałszywych alarmów.
Elephant Door natomiast monitoruje ruch drzwi, wibracje, do czego wykorzystuje wbudowany akcelerometr i żyroskop, ale także dźwięk. Akcelerometr wykorzystuje siłę grawitacji jako punkt odniesienia do określenia, kiedy drzwi się otworzyły lub wibrowały. Żyroskop wykorzystuje naturalne pole magnetyczne Ziemi do detekcji ruchu. Oprócz monitorowania położenie i wibracji, Elephant Door jest czuły również na głośne dźwięki. Dzięki temu ten system daje potencjalną możliwość ochrony nie tylko drzwi – może wykryć również włamanie przez okno, kiedy zostanie stłuczone lub inne głośne dźwięki mogące świadczyć o próbie włamania.

Metody komunikacji

Komunikacja jest bardzo istotna dla obydwu monitorowanych we własnym zakresie systemów alarmowych, czyli takich, które w przypadku wykrycia włamania, informują o tym fakcie bezpośrednio użytkownika, nie natomiast centrum monitoringu. Możliwość szybkiej i skutecznej komunikacji z użytkownikiem to podstawa skutecznego działania obydwóch urządzeń.

Korner komunikuje się z użytkownikiem poprzez domowe WiFi, aczkolwiek główna część systemu nie posiada wbudowanego modułu WiFi. System Korner jest zasilany bateryjnie, a moduły WiFi charakteryzują się dosyć dużym zużyciem baterii. W celu obejścia tego problemu Korner używa mostka WiFi nazywanego Korner Stick, który podłączany jest bezpośrednio do jednego z portów ethernetowych (RJ45) w domowym routerze, a z elementem montowanym na drzwiach komunikuje się przy wykorzystaniu protokołu bezprzewodowego Z-Wave, który pozwala na ograniczenie zużycia energii, a dzięki temu na niemal 2-letni czas życia baterii!

W przypadku Elephant Door sytuacja wygląda podobnie, z tym, że urządzenie komunikuje się za pośrednictwem wbudowanego modułu WiFi z domową siecią i za jej pośrednictwem z internetem, za pośrednictwem którego wysyła powiadomienia do aplikacji na urządzeniu mobilnym użytkownika. Producent ma jednak w planach rozbudować urządzenie o obsługę kart SIM, aby urządzenie mogło komunikować się również za pośrednictwem sieci komórkowej. Urządzenie będzie posiadało wbudowany slot na kartę SIM (GSM/GPRS). Usługa GPRS karty SIM będzie wykorzystywana do przesyłania danych z systemu Elephant Door do bezpiecznego serwera, a następnie na telefon komórkowy użytkownika. W odróżnieniu od systemu Korner, Elephant Door będzie wtedy w stanie wysyłać powiadomienia nawet w przypadku, w którym domowe WiFi nie działa. Jedyne, co będzie wtedy potrzebne, to karta SIM, najlepiej z nielimitowanym lub dużym transferem danych, zasięg sieci komórkowej w miejscu instalacji alarmu i smartfon z bezpłatną aplikacją Elephant app. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że transfer danych kosztuje, a miesięczne opłaty to rodzaj antytezy do używania systemu alarmowego, który jest monitorowany we własnym zakresie, który nie powinien teoretycznie generować miesięcznych opłat tak, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych systemów alarmowych.
Drugą formą komunikacji, jaką oferuje Elephant Door jest zdalna kontrola z odległości nie przekraczającej 10m od drzwi. Dzięki temu można alarm uzbroić lub rozbroić, czy nawet uruchomić ręcznie syrenę alarmową.
Na dzień dzisiejszy obydwa urządzenia bazują na stabilnym działaniu domowej sieci WiFi, co jest kwestią dyskusyjną, jeżeli chodzi o poziom skuteczności alarmów. Obydwa bowiem zależą od stabilności działania routera, a także providera internetu, chociaż dostępne dzisiaj na rynku routery działają dosyć dobrze, a dostępność internetu oferowana przez providerów również przekracza poziom 99% w skali miesiąca, więc być może obawy o działanie tego typu systemów są bezzasadne? Wydawać by się mogło, że tego typu systemy alarmowe powinny działać w oparciu o domowe WiFi, a w przypadku jego braku, o wbudowany moduł GSM, ale czy to nie wpłynie zbytnio na koszt urządzenia? Poczekamy, zobaczymy.

Sytuacja alarmowa – zachowanie

To w zasadzie najistotniejsza sprawa – jak urządzenia zachowują się w przypadku wykrycia próby włamania?
Korner wykorzystuje swoje połączenie z użytkownikiem i aplikacją mobilną aby natychmiast powiadomić użytkownika o zaistniałej sytuacji. Wiadomości push są dostarczane bezpośrednio do aplikacji mobilnej na smartfonie użytkownika. To użytkownik podejmuje decyzję, co rozbić dalej. Po otwarciu powiadomienia, aplikacja daje wybór jednej z dwóch opcji – powiadomienie policji lub powiadomienie grupy użytkowników. Grupa użytkowników to tworzona przez użytkownika lista osób, które mają być powiadomione w sytuacji alarmowej, które będą w stanie pomóc. CEO Kornera, Steve Hollis prognozuje, że rozwój systemu może iść w stronę stworzenia platformy komunikacji online, gdzie dostarczane będą szybkie powiadomienia w sytuacjach alarmowych.
Oprócz powiadomień w aplikacji, Korner Stick wydaje z siebie niezbyt przyjemny dla ucha dźwięk mający na celu powiadomienie domowników o próbie wtargnięcia oraz wystraszenie intruza.
Elephant Door również wykorzystuje swoją aplikację do wysyłania powiadomień push o otwarciu drzwi lub próbie wtargnięcia. Daje użytkownikowi trzy możliwości działania – wezwanie policji, powiadomienie określonych numerów lub zignorowanie alarmu. Podobnie jak Korner, z urządzenia w przypadku alarmu wydobywa się głośny dźwięk o natężeniu 100dB mający na celu odstraszenie intruza i zaalarmowanie sąsiadów.

Ile kosztuje taki system alarmowy?

System Korner można kupić online np. w amazon.com, a cena waha się w okolicach 330 PLN za zestaw składający się z Kornera i Sticka, a dla większych domów można kupić zestaw składający się z trzech kornerów i sticka za ok. 410 PLN. Obydwa te pakiety zawierają w sobie pierwszą opłatę roczną, a za kolejne lata trzeba będzie dopłacić 155 PLN rocznie, aby kontynuować usługę. Do zestawu można dołączyć dodatkowe czujniki Korner, które mogą być montowane zarówno na drzwiach i oknach (max. 25 szt. do jednego sticka), które można dokupić w cenie ok. 105 PLN / szt. Możliwość podłączenia większej ilości czujników, to niewątpliwa zaleta systemu Korner, ponieważ pozwala na zabezpieczenie nie tylko drzwi wejściowych, ale także innych drzwi i okien.

Pierwsze sztuki systemu Elephant Door wychodzą właśnie z etapu produkcji i będą dostępne do kupienia za 799 PLN.

Który system alarmowy wybrać?

Obydwa prezentowane systemy alarmowe są bardzo ciekawymi rozwiązaniami. W zasadzie bardzo ciężko powiedzieć który z nich jest lepszy. Przewagą Elephant Door jest większa ilość wbudowanych czujników, w tym wykrywanie dźwięku, natomiast Korner pozwala na monitorowanie nie tylko drzwi wejściowych. Zdecydowanym minusem jest konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów (poza kosztem zakupu systemu) – abonament za usługę, czy transfer danych. Może zatem warto pomyśleć o rozwiązaniu bardziej kompleksowym, nie wymagającym ponoszenia stałych, miesięcznych kosztów abonamentowych, czy kosztów transferu danych, ale pozwalającym na ochronę nie tylko drzwi wejściowych? Systemy typu iSmartAlarm działają również w oparciu o domowe WiFi, ale nie wymagają stałych miesięcznych opłat, a oprócz standardowych czujników otwarcia drzwi i okien (być może nieco mniej zaawansowanych i inteligentnych), pozwalają wykorzystać również tradycyjne czujniki ruchu lub nawet kamery monitoringu! Można również pomyśleć o wdrożeniu systemu inteligentnego domu jak np. Fibaro, który oprócz standardowej funkcji alarmowej, będzie także przygodą w świecie automatyki domowej?

1 komentarz dotyczący Elephant Door czy Korner? Który innowacyjny system alarmowy lepiej kupić?

Dodaj komentarz

  1. Dodane przez: Tomek66

    Ciężko porównywać praktycznie na chwilę obecną bo i jeden i drugi jest ciężki lub wręcz niemożliwy do dostania w PL…sam czekam na pierwsze egzemplarze Elephanta, które miały się pojawić w lutym 2017…wtedy będę w stanie powiedzieć coś więcej

    Odpowiedz
Producenci
EKOCentrum24.pl - Twoje centrum ekologicznych rozwiązań!